11. јул. 2025

Станковић: Отварањем новог вртића укинута листа чекања у Александровцу

Министар просвете проф. др Дејан Вук Станковић и председница општине Александровац Јелена Пауновић, свечано су отоворили нови вртић у оквиру Предшколске установе  „Наша радост“.

„Вртић „Наша радост“ је нови почетак за децу, њихове родитеље и локалну самоуправу. Отварањем овог вртића обезбедили смо 180 нових места за малишане чиме су укинуте листе чекања у Александровцу. „Наша радост“ је место где ће малишани стицати нова знања и вештине, али и прве осећаје за заједиштво и другарство“, рекао је министар, уз напомену да је за васпитање и образовање деце, поред породице, изузетно важна и улога васпитача.

Према његовим речима, у оквиру „Пројекта инклузивног предшколског васпитања и образовања“ повећани су капацитети у вртићима за око нових  11.000   места. 

Министарство просвете ради на константном унапређивању  система предшколског васпитања и образовања, кроз  једнак приступ образовању за сву децу. Заједно са Светском банком изграђена су четири нова вртића у овом делу Србије. Поред Александровца,  отворена  су и и два нова вртића у Крушевцу и један у Ћићевцу.

У изградњу објекта површине од 1500 квадратних метара, уложено је око 190 милиона динара.

Председница општине Пауновић рекла је да је за општину  нова зграда од изузетног значаја и додала „Отварањем новог објекта  вртића у Александровцу, нових 1.500 квдрата капацитета за 180 малишана са опремом  по највишим стандардима – светлим учионицама, безбедним игралиштем на отвореном, савременом дидактичком опремом, решавамо један од кључних проблема наше заједнице – листа чекања за упис у предшколске установе је од данас прошлост. Ово је велики дан за нашу општину и још већи за родитеље и децу. Настављамо да улажемо у образовање од најранијег узраста, јер знамо да тиме градимо темеље здравог и развијеног друштва“, рекла је она.

Пројекат „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“, реализује Министарство просвете у сарадњи са Светском банком. Циљ је свеобухватно унапређење услова за рани развој и образовање деце широм Србије. Обухваћена су 23 објекта у 22 локалне самоуправе, а вредност инвестиције је 47 милиона евра. Изграђени су нови објекти, урађене су доградње и адаптације и опремљени постојећи објекти предшколских установа.  Посебан акценат стављен је на континуирани професионални развој запослених у систему предшколског васпитања и образовања.

Фотографије са догађаја можете погледати овде.