21. новембар. 2024
ПЕТ ОБУКА КРЕИРАНИХ У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА „ИНКЛУЗИВНО ПРЕДШКОЛСКО ВАСПИТАЊЕ И ОБРАЗОВАЊЕ“ ОСТАЈЕ КАО ТРАЈНИ РЕСУРС ПРАКТИЧАРИМА У ЈАВНИМ И ПРИВАТНИМ ПРЕДШКОЛСКИМ УСТАНОВАМА
У оквиру компоненте 2 пројекта Министарства просвете, „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“ реализован је Програм подршке примени и ширењу Основа програма (ОП) – Године узлета, којим су обухваћене све јавне предшколске установе (ПУ), а који укључује: обуке, менторску подршку, и креирање серијала приручника и водича.
Различитим обукама (за примену Основа програма „Године узлета”; Стручни сарадници као носиоци промене; за похађање испита за лиценцу за директоре; за унапређивање дигиталних компетенција; за самовредновање; за унапређивање инклузивне праксе; за повезивање 2 нивоа образовног система – ПУ и ОШ), у оквиру компоненте 2 Пројекта, обухваћено је преко 34.000 полазника.
У циљу обезбеђивања одрживости резултата Пројекта и могућности да остану доступне практичарима из свих јавних и приватних ПУ и након завршетка Пројекта, 5 обука креираних у оквиру компоненте 2 Пројекта је конвертовано у немодериран онлајн формат:
- Обука „Годинe узлета” (3 обуке):
- „Концепција
Основа програма – Године узлета“ (2 дана)
2. „Развијање реалног програма“ (2 дана) и
3. ,,Документовање“ (1 дан)
Циљ: даља квалитетна примена ОП и наставак започетих промена.
Приступ обукама: регистровањем на платформи Пасош за учење – предшколци (https://srbija.learningpassport.org/ у Каталогу садржаја), путем свог мобилног телефона. Упутства за приступ могу се погледати на https://zuov.gov.rs/pasos-predskolci/
Након приступа платформи, у КАТАЛОГУ САДРЖАЈА приступа се картици „Увод у обуке за примену Основа програма – Године узлета“, а затим се следе дата упутства.
- Обука „Подршка развоју дигиталних компетенција практичара у предшколским установама“
Циљ: Подршка развоју и јачању дигиталних компетенција васпитача, стручних сарадника, сарадника и директора у ПУ.
Приступ: секција – Дигитални васпитачи у склопу Националног образовног портала (на сајту ЗУОВа). Секцији се може приступити преко линка zuov.gov.rs/digitalni-vaspitaci
Страница „Дигитални васпитачи” представља и репозиторијум ресурса намењених практичарима – од стратешких докумената као што су „Оквир дигиталних компетенција васпитача” и „Смернице за примену дигиталних технологија у предшколској установи” до прилога подршке организовању интерног стручног усавршавања у установи и хоризонталних размена између установа.
На платформи „Пасош за учење – предшколци“, у секцији „Каталог садржаја” у категорији „0.2. Значајни догађаји и пројекти” налазе се сви материјали са обуке (теме, упутства, туторијали…), као трајни ресурс.
- Обука „Самовредновање квалитета рада предшколских установа“
Циљ: подршка практичарима у ПУ у унапређивању процеса самовредновања и квалитета рада установе.
Приступ: Преко странице на сајту ЗУОВа zuov.gov.rs/pasos/ и кликом на линк ДИРЕКТАН УЛАЗ НА ПЛАТФОРМУ (Пасош за учење- предшколци), или директно преко линка https://srbija.learningpassport.org/
На платформи „Пасош за учење – предшколци“ налазе се и остали материјали израђени у оквиру компоненте 2 Пројекта као подршка ПУ у процесу самовредновања – Водич, Предлог инструмената за самовредновање, Примери добре праксе установа из процеса самовредновања.
Све обуке су акредитоване и Решењем министра просвете стављене на листу програма од јавног интереса. Као такве, бесплатне су за све учеснике.
Захваљујући томе што су немодериране и што се у потуности реализују путем интернета, обуке су отворене и доступне полазницима.
Не постоје рокови за приступ, реализацију и завршетак обуке, већ они искључиво зависе од самих полазника.
Намењене су свим практичарима који нису похађали обуку, будућим новозапосленима у ПУ, али и онима који су је похађали, а хтели би да се подсете или поново прођу неке делове заједно са колегама/колегиницама.
Истовремено похађање обука више практичара из ПУ је прилика за размену и грађење заједничког разумевања, могућност да практичари користе све ресурсе настале кроз Пројекат и по својој динамици похађају обуку, било да су је већ похађали или не.
Верујемо да ће практичари изнаћи начин да ове обуке буду важан ресурс установама за организовање хоризонталних размена у циљу заједничког учења, подршка у наставку започетих промена и у унапређивању квалитета рада предшколских установа и предшколске делатности у целини.
Фотографије можете погледати овде.