
6. мај. 2025
Завршава се пројекат „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“
Пројекат „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“, који је током шест година реализовало Министарство просвете Републике Србије уз подршку Светске банке, једна је од најзначајнијих иницијатива у развоју раног образовања. Циљ пројекта био је да се унапреди доступност, квалитет и праведност система предшколског васпитања и образовања, са посебним акцентом на подршку деци из осетљивих група. Пројекат је обухватио око 224.000 деце предшколског узраста у Србији, омогућавајући боље услове за њихово детињство, учење и развој, и позитивно је утицао на породице деце, као и на више од 22.000 васпитача и стручних сарадника.
Квалитет образовања у раном детињству зависи од обучености и мотивације стручног кадра. Зато су у оквиру пројекта организоване обуке за више од 23.300 васпитача, стручних сарадника и директора установа, које су имале за циљ да их припреме за успешну примену програмске концепције „Године узлета“, помоћу које се утиче на целовит развој детета кроз игру, истраживање и заједничке активности. Развијен је и систем менторске подршке, који је обезбедио да 90 обучених ментора пружа континуирану помоћ у 162 предшколске установе.
Пројекат је подржан од Светске банке са инвестицијом од 47 милиона евра, како би се унапредили услови за боравак, учење и развој деце у предшколским установама. Кључни део пројекта је изградња нових објеката, као и доградња постојећих капацитета, адаптација и реконструкција простора и унапређење квалитета васпитно-образовног рада у вртићима.
Најзначајнија улога у развоју детета је породица. Зато су реализоване бројне активности усмерене на родитеље и старатеље. Одржано је шест сајмова родитељства, које је посетило више од 2.500 људи, а учешће очева износило је око 10%. Више од 70 институција учествовало је у представљању информација о доступним услугама, правима и програмима за подршку породицама. Интерактивне радионице унапредиле су родитељске вештине, нарочито код оних где деца још увек нису укључена у систем предшколског образовања.
Пројекат „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“ снажно је утицао на јачање сарадње и координацију између локалних самоуправа, образовних установа и других релевантних институција.
Пројектом је реализовано:
- – Изградња 23 вртића у 22 локалне самоуправе
- – Адаптирано, реновирано и опремљено 400 соба за предшколце у руралним и девастираним подручјима
- – Омогућени бољи услови за учење, развој и квалитетније детињство за 224.000 деце предшколског узраста
- – Одржане обуке за више од 23.300 васпитача, стручних сарадника и директора
- – Организовано је више од 80 радионица за родитеље о значају раног укључивања деце у предшколско образовање
- – Проширени су капацитети за 11.000 нових места за децу
Пројекат „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“ представља важан корак ка стварању образовног система у којем свако дете има једнаке шансе за развој, без обзира на социјални, економски или географски положај. Инклузивним приступом, улагањем у инфраструктуру, стручни кадар и породицу, постављен је темељ за дугорочан развој праведнијег, доступнијег и квалитетнијег предшколског образовања у Србији. Пројекат је унапредио тренутне услове и поставио јасну визију будућности, а то је образовање као универзално право сваког детета и кључ одрживог развоја друштва.