19. март. 2025

Резултати подршке ПУ кроз Пројекат

Предшколске установе у Србији оствариле су напредак у квалитету рада и примени Основа програма предшколског васпитања и образовања “Године узлета”, показала је студија која је реализована у оквиру пројекта Министарства просвете „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“.

Резултати вредновања квалитета рада указују да је порастао ниво остварености стандарда у све четири области квалитета. Виши ниво остварености стандарда уочен је у првој области – Васпитно-образовни рад и четвртој области – Управљање и организација, а за нијансу нижи у другој Подршка деци и породици и трећој области Професионална заједница учења.

Студија је спроведена на репрезентативном узорку од 190 вртића у оквиру 25 предшколских установа, коришћењем методологије спољашњег вредновања која је предвиђена Правилником о вредновању квалитета рада установе. Поред непосредног увида у остваривање васпитно-образовног рада, анализирана су документа установе и анкетирано је више од 2000 родитеља и 1500 васпитача, као и представника управе и локалне заједнице.

“Године узлета” нова је програмска концепција и важан реформски импулс у делатности предшколског васпитања и образовања. Изради нових Основа програма приступило се плански и систематично, ослањајући се на савремена теоријска знања у овој области, документа међународне образовне политике,  примере добре праксе у Републици Србији и свету,  а од 1. септембра 2022. године, све предшколске установе и основне школе које остварују припремни предшколски програм, дужне су да програме васпитно-образовног рада са децом развијају у складу са новом програмском концепцијом.

У циљу припреме установа за реализацију овог програма Министарство просвете је, уз помоћ Пројекта „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“, обезбедило свеобухватну подршку свим предшколским установама у примени новог концепта.

У периоду од три године организоване су обуке које је похађало  више од  23.300 васпитача, стручних сарадника и директора, развијен је систем менторске подршке путем ког је 90 ментора обезбедило помоћ за 162 јавне предшколске установе, развијени су модели за стручног усавршавања и размене искуства и примера добре праксе између установа и припремљено је седам приручника/водича из различитих области.

Министарство просвете је такође, уз подршку пројекта „Инклузивно предшколско васпитање и образовање”, пружило техничку помоћ за евалуацију, реформу и хармонизацију програма за образовање васпитача као и за унапређивање Стандарда за акредитацију студијских програма за образовање васпитача и тиме подржало високошколске установе које образују васпитаче у активностима усклађивања студијских програма са стандардима компетенција за професију васпитача и концепцијом предшколског васпитања и образовања.

Министарство просвете реализује пројекат „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“ вредан 47 милиона евра. Пројекат се реализује из зајма Светске банке. Уз подршку овог пројекта граде се нови и дограђују постојећи објекти предшколских установа и јачају компетенције практичара за примену нових Основа програма, унапређивањем стручног усавршавања, унапређивањем вредновања квалитета рада предшколских установа, као и активностима у вези са унапређивањем иницијалног образовања васпитача.

Комплетну студију можете прочитати овде.